למרפאה - 073-3300100
דואר אלקטרוני -  sharnof@gmail.com

ד"ר שגיא הרנוף
נוירוכירורג

 

Dr. Sagi Harnof
Neurosurgeon

 

התאוששות מניתוח מוח - שאלות ותשובות
ניתוחי מוח הם מהניתוחים המורכבים ביותר בעידן המודרני, אך לבד מהניתוח עצמו גם ההתאוששות וההחלמה מניתוחים אלו אינן פשוטות. השאלות שיובאו בכתבה זו, והתשובות אליהן, יסייעו לכם להבין מה צפוי לכם לאחר הניתוח.
מנינגיומות מוחיות - אבחנה וטיפול

מנינגיומות מוחיות הן גידולים המתפתחים סביב המוח, שפירים לרוב, הנחשבים שכיחים מאוד. המנינגיומה מתפתחת מקרומי המוח ולכן יכולה להופיע באזורים שונים של המוח. במקרים רבים היא תגרום לתסמינים שונים, עד כדי סיכון חיי המטופל, מה שידרוש טיפול רפואי ואף התערבות ניתוחית.

הידרוצפלוס ומחלת NPH
גופנו מייצר בכל רגע נתון, לאורך כל שעות היממה, נוזל מיוחד אשר שומר על המוח מפני זעזועים ופגיעות חיצוניות, ומזין אותו בחומרים החשובים לתפקודו. נוזל זה נקרא הנוזל המוחי-שדרתי. כאשר חל שיבוש בתהליך הניקוז של נוזל המוח או כאשר הוא מיוצר בכמות גדולה מהרגיל, עלול להיווצר עודף נוזלים בחללים השונים במוח, מה שעשוי לגרום לעלייה משמעותית בלחץ התוך-גולגולתי, עד כדי פגיעה ממשית בתפקוד המוח. מצב זה נקרא הידרוצפלוס.
טכנולוגיות וחידושים בתחום הנוירוכירורגיה - סרטון
מקצוע הנוירוכירוגיה הוא אחד המתקדמים ברפואה המודרנית. זהו תחום שלא מפסיק להתחדש ולהשתכלל, במטרה לשפר את איכותם של ההליכים הרפואיים ולהבטיח למטופל תוצאות מיטביות. צפו בסרטון שבו ד"ר שגיא הרנוף מספר על החידושים העדכניים ביותר בתחום, נכון להיום.
ניתוחי בסיס הגולגולת - Skull base neurosurgery
ניתוחי בסיס הגולגולת נחשבים לניתוחים מהמאתגרים, המסובכים והתובעניים יותר ברפואה המודרנית. מדובר בניתוחים שמיועדים לכריתת גידולים ולטיפול בכלי הדם הנמצאים אזור שהגישה אליו קשה במיוחד - בסיס הגולגולת והאזור שמתחת לרקמת המוח. מדובר בניתוחים אשר דורשים ידע רב, התמצאות מרחבית, סבלנות ויסודיות, לצד שליטה בטכניקות מיקרו-כירורגיות ויכולות גבוהות בטיפול בכלי הדם המוחיים.
מפרצת מוחית - Brain Aneurysm
נקודות ספציפיות בדופנות כלי הדם בגופנו עשויות להיחלש ולהיפרץ במקרים מסוימים, כתוצאה מגורמים שונים - מה שמוגדר בספרות הרפואית מפרצת. זוהי מעין בליטה בדופן כלי הדם הנראית כבלון, שעשויה לגדול ולהתמלא בדם עם הזמן, עד שתיקרע ותגרום לדימום חריף. דימום שכזה באיברים חיוניים כמו המוח, עשוי להביא לתסמינים חמורים מאוד, עד כדי סיכון חייו של המטופל.
מחלות כלי הדם המוחיים
מדובר במגוון רב של מחלות חלקן מחלות בהן יש הפרעה במבנה כלי הדם מולד או נרכש והפרעות בהן מתפתחת מחלה בכלי הדם הגורמת לסגירתו ו/או לדימום מתוכו. האבחנה והטיפול במחלות כלי הדם המוחיים דורש ידע ייחודי בתחום זה ועבודה בשיתוף פעולה הדוק בין מספר התמחויות, חלק מהטיפולים הינם תרופתיים בלבד.

קברנומות מוחיות (Brain cavernoma) -

אתגר טיפולי, חידושים טכנולוגיים באבחון ובטיפול

קברנומות מוחיות הן ממצא שכיח ואבחנה נפוצה בקרב נוירולוגים, נוירוכירורגים, רופאי רפואה דחופה ורופאי קהילה. אלו נמצאות פעמים רבות כממצא לוואי לבדיקת הדמייה. שכיחות אבחנה זו עולה יחד עם העליה הדרמטית בשימוש באמצעי אבחנה – CT ו MRI.
קרניופלסטיקה - שחזורי גולגולת ופנים
פגמים בעצמות הגולגולת והפנים שכיחות בגילאים שונים, מרבית המקרים בהם קיימים פגמים בגולגולת ובפנים מקורם בחבלות קשות לגולגולת, מצב לאחר ניתוחי מח, מצב לאחר ניתוחים להסרת עצם גולגולת – קרינאקטומיה, מצב לאחר ניתוחים אונקולוגיים גדולים ועוד.
טריגמינל נאורלגיה - תסמונת העצב המשולש

העצב המשולש, הטריגמינלי, הוא עצב מרכזי (העצב הקרניאלי החמישי) אשר שולט על חלקים גדולים הפנים. זהו עצב המעביר בעיקרו תחושה מהפנים, ומרכיב מוטורי שלו שולט על שרירי הלעיסה. העצב מתפצל לשלוש 'שלוחות' של עצבים (ומכאן שמו) - האחת מגיעה אל אזור המצח והעיניים, השנייה לאזור הלחיים והשלישית לחלק התחתון של הפנים וללסת.

כ-15,000 איש בישראל סובלים כיום משיבוש בפעולת העצב הטריגמינלי, המתאפיין בכאבים עזים במיוחד, עד כדי חוסר יכולת לתפקד.

עווית של מחצית הפנים - HemiFacial Spasm
עווית של מחצית הפנים היא תופעה שאינה נחשבת שכיחה במיוחד, אך מוכרת היטב לרופאים העוסקים בנוירוכירורגיה. מדובר, למעשה, בפעילות לא רצונית של קבוצת שרירים בצד אחד של הפנים, עווית שאינה ניתנת לשליטה ומתאפיינת בהתקפים לא רצוניים. הטיפול בתופעה זו ייעשה לא פעם באמצעות ניתוח נוירוכירורגי עדין ומדויק.